Kamerové systémy

Kamerové systémy označované jako CCTV (Closed Circuit Television) neboli uzavřené televizní okruhy, slouží k monitorování veřejných či soukromých prostor, objektů a jejich okolí.

 

Princip je takový, že bezpečnostní kamera snímá požadovaný objekt nebo plochu a poté se přes spojovací kabeláž obraz přenese do záznamového zařízení, kde je zpracováván. K záznamovému zařízení může být připojen monitor nebo ho propojit s místní sítí popřípadě internetem. Kamery lze vzdáleně sledovat a ovládat přes mobilní telefon, tablet nebo PC.

Kamery

V dnešní době jsou nejvíce používané dvě různé technologie kamerových systémů.

Analog HD – náhrada za starší klasické analogové kamery. Na trhu je více variant těchto systémů s různými názvy, které jim dali jejich výrobci (HD-TVI, HDCVI, AHD). Princip všech je ale stejný – digitální kamery s vysokým rozlišením a přenosem signálu analogovou cestou.

IP kamerové systémy – digitální kamery s vysokým rozlišením a přenosem signálu pomocí internetového protokolu.

Analog HD

Turbo HD neboli HD-TVI je poměrně nová technologie firmy Hikvision. Poskytuje velmi kvalitní obraz ve vysokém rozlišení (momentálně až 5MPix). Díky tomu, že je signál z digitálních kamer k rekordéru nekomprimovaný, je živé zobrazení věrnější a bez zpoždění. HD signál je přenášen v analogové formě s mnohem větší šířkou pásma, než je tomu u klasických analogových systémů. Při použití koaxiálního kabelu lze signál při rozlišení kamery 1,3MPix přenášet až 1200 metrů, při rozlišení 2MPix až 800 metrů. Při použití UTP kabelu jsou přenosové vzdálenosti při rozlišení 1,3MPix 500 metrů, 2MPix 400 metrů. Lze jimi nahradit staré analogové systémy při zachování stávajících kabelových tras a tím pádem výrazně snížit náklady na případnou modernizaci.

 
Kamerové systémy

Tato technologie podporuje připojení různých typů kamer k záznamovému zařízení (IP kamery, analog, AHD,CVI) a tudíž je možné systém modernizovat postupně. Další výhodou HD-TVI systému je, že je odemčen na zařízení třetích stran, což garantuje bezproblémové připojení dalších komponent od jiných výrobců.

Pořizovací náklady jsou nižší než u IP kamer.

IP kamery

IP kamery neboli síťové kamery v sobě mají integrovaný webový server a přenos dat je zajištěn pomocí vysokorychlostní ethernetové linky. Jejich výhodou je vysoké rozlišení (momentálně až 12MPix).

Dále je zde možnost využití stávající počítačové sítě, do které lze kdekoliv připojit kameru nebo záznamové zařízení bez nutnosti nově instalovat kabeláž, ale je třeba vzít v úvahu velký objem dat přenášených neustále mezi kamerami a rekordérem a tím pádem snížení prostupnosti počítačové sítě. Pokud není počítačová síť dostatečně výkonná, může se obraz takzvaně „sekat“. Proto je lepší pro IP kamerový systém nainstalovat samostatnou kabeláž. Nevýhodou tohoto systému je zpoždění přenosu způsobené komprimací obrazu před odesláním do záznamového zařízení. Toto zpoždění může být u levnějších kamer i několik sekund a nejvíce se projeví u ovládání PTZ kamer, kde obsluha často „přejede“ požadované místo, jelikož obraz nevidí na monitoru v reálném čase.

 
Kamerové systémy

Další problém může nastat v kompatibilitě jednotlivých prvků, kdy IP kamery jednoho výrobce nefungují, nebo fungují jen omezeně se síťovým rekordérem jiného výrobce. Je to způsobeno použitím různých standardů komunikace mezi kamerami a záznamovým zařízením, nebo chybami některých výrobců v jejich dodržování.

Další nevýhodou je vyšší cena než u Analog HD systémů.

Typy kamer

  • kamery vnitřní nebo venkovní
  • kamery s infra přísvitem - vhodné pro aplikace s nízkým osvětlením
  • antivandal kamery – v místech s rizikem zničení
  • skryté kamery – všude tam, kde je potřeba kameru schovat
  • otočné kamery (PTZ) - kamery ovládané na dálku s možností směrování nebo
  • přibližování snímaného místa
  • kamery FishEye – takzvané rybí oko - panoramatické kamery se záběrem 360°
  • kamery na čtení SPZ – kamery pro identifikaci vozidel

Video analytické funkce

Kamerové systémy umožňují v poslední době využívat spoustu nových inteligentních funkcí, které přispívají k bezpečnosti, zjednodušují práci operátorům kamerových systémů v monitorovacích centrech, nebo jsou využívány pro marketingové účely ke shromažďování dat. Hodně používané je rozpoznání SPZ, kde lze v návaznosti na uživatelsky vytvořenou databázi povolit, nebo zakázat vjezd, spočítat parkovné apod. Mohou to být různé bezpečnostní funkce – překročení linie, vstupu / opuštění určité oblasti, detekce odstraněného objektu, detekce opuštěného zavazadla, detekce podezřelého chování, detekce nebo rozpoznání obličeje atd. Potom jsou zde funkce pro analýzu dat například pro obchody, jako je detekce počtu průchodů, nebo detekce počtu lidí. V závislosti na požadavcích uživatelů kamerových systémů, těchto funkcí stále přibývá.

S instalacemi kamerových systémů máme 25 let zkušeností. Provádíme rychlou a kvalitní montáž včetně záručního a pozáručního servisu a bezplatného poradenství. Používáme jen osvědčené komponenty předních světových výrobců, převážně firmy Hikvision.

 

Kontaktujte nás

Chráněno službou Google reCAPTCHA Ochrana soukromí - Smluvní podmínky